سفارش تبلیغ
صبا ویژن
آن که از دنیا اندوهناک است ، از قضاى خدا خشمناک است . و آن که از مصیبتى که بدو رسیده گله آرد ، از پروردگار خود شکوه دارد و آن که نزد توانگر رفت و به خاطر مالدارى وى از خود خوارى نشان داد دو ثلث دینش را به باد داد ، و آن که قرآن خواند و مرد و راه به دوزخ برد از کسانى بود که آیات خدا را به فسوس گرفت و افسانه شمرد ، و آن که دلش به دوستى دنیا شیفته است دل وى به سه چیز آن چسبیده است : اندوهى که از او دست بر ندارد ، و حرصى که او را وانگذارد ، و آرزویى که آن را به چنگ نیارد . [نهج البلاغه]
یادداشتها و برداشتها
 
آسیب شناسی رویداد های سیاسی شمال

ژنرال دوستم

برای آزادگی خود و انتقام طالبان

  تحت فشار است

 

  

    آسیب شناسی رویداد های سیاسی شمال   

 

     در مذاکرات نمایندگان ویژه ی دولت با گروه تروریستی طالبان در کندهار، یک ماموربلند پایه ی آمریکایی بعنوان منصف حضور داشت. این مذاکرات ویا بهتر بگویم این تفاهم پنهان از سوی برنامه سازان خارجی در افغانستان  هماهنگ شده بود. برخی از ماجرا شناسان کشتن داد الله یکی از افراد مهم طالبان را با این مذاکرات بی رابطه نمیدانند.  دراین تفاهم نامه پنهانی که متن آن به زبان انگلیسی فراهم شده است، مباحثات وچالشهای خاصی بروز نکرده است.  مهم اینست که در متن این گفتگو از ممانعت های اصلی در برابر طالبان سخن بمیان نیامده است.

    طالبان که ظاهراً از مخالفان دولت آقای کرزی هستند، به قانون اساسی، موجودیت نیروهای خارجی، تشکیل دولت مشارکت اقوام، فعالیت احزاب سیاسی، تشکیل پارلمان، موجودیت تنظیمهای جهادی و بدینگونه با هست وبود دولت کنونی نا موافق و صد درصد مخالف اند. پس این پرسش بمیان می آید که، مذاکرات دولت با طالبان در چه زمینه باید مبنای متعهدانه داشته باشد و از مصالح افغانستان و اقوام باشنده در آن دفاع شود؟  

    بدیهی است که میان دولت آقای کرزی، گروه طالبان، مشاوران ومستشاران خارجی، نیروهای ناتو و اداره ی آقای بوش نوعی هم پیمانی و هم پیوندی آشکار موجود است. بحران موجود فقط ازیک روزنه گاهی چهره ی خشونت خویش را علامت میدهد، این روزنه تاریک نقش سازمان آی. اس. آی  وبرخی شخصیتهای دولت اقای مشرف در قضایای سیاسی افغانستان است.  ارتباطات دولت کابل با رهبران طالبان در داخل وخارج کشور بدون گسست تأمین است. ملا داد الله دراین تفاهم پیشنهاد کرده بودکه، یا باید استانهای کندهار، فراه، هلمند و ارزگان به طالبان واگذار شود تا نوعی امارت خود گردان را بسازند واز نام آن به مذاکرات سیاسی با دولت بپردازند. یا کرزی از ریاست دولت استعفا دهد و شخص دیگری که شمال را درهم بکوبد؛ بجای او قرار بگیرد. البته شخص دیگر نیز پیشنهاد شده است اما در گمانها روشن نیست.

    ازمفردات و مندرجات متن پیشنهادی طالبان مسایل دیگری نیز بوده است که قابل درک میباشند. مثلا آنها خواستار محاکمه ژنرال عبدالرشید دوستم، امیر اسماعیل خان، سید منصورنادری، مارشال فهیم خان، حاج محمد محقق و لطیف پدرام شده اند. علی الظاهر پیشنهاد ایشان چنان بوده است که: ژنرال دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی، حاج محمد محقق رهبر حزب وحدت ملی، سید منصور نادری رهبر فرقه اسماعلیه از قاتلان طالبان در شمال هستند. امیر اسماعل خان فراری زندان آنهاست، لطیف پدرام و فهیم خان نیز جرم ازپیش اعلام شده دارند.  

    سومین پیش شرط طالبان در این تفاهم، درخواست وزارتهای فرهنگ، معارف، حج واوقاف، عدلیه، محکمه عالی، امور داخله و ولایات کابل، مزار شریف، هرات، کندز، تخار و ننگرهار بوده است. اما پیش از اینکه به این شرطها بپردازند، خواسته اند، قانون اساسی را دوباره مسوده کنند و شریعت اسلامی را قانون اساسی بشناسند.  مسلماً در قانون اساسی همان فرمایشات دوران امارت نا تمام طالبان مسجل خواهد شد.  هرچند که قانون اساسی امروز نیز در ماهیت خود پیشرفته تر از آن نظامنامه ی طالبان نیست و در نا کار آمدی یگانه نوع خود در روزگار است. روشن است که طالبان نمی خواهند حکومت آقای کرزی را ساقط بسازند، مگر هیچ خوشبینی و تمایلی در آنان نیست که اینهمه ازبک، هزاره و تاجیک در قوای سه گانه نظام  مشارکت داشته باشند.

    چهارمین ماده در تفاهمنامه مذبور، لغو دانشسراهای تخصصی  انیستیتوتهای پداکوژی ( موسسات تربیه معلم )  و بستن موقت دروازه ی دانشگاهها در مرکز و اطراف افغانستان است. پیشنهاد نموده اند که مدارس آموزش دینی بسویه های ابتدایی، متوسط و عالی تشکیل شوند و برنامه سازی در آموزش  جوانان پسر را خود طالبان گردانندگی کنند.  مهم اینست که دولت تا کجا با این درخواستها همراهی خواهد نمود. کار شناس این زمینه که از برنامه سر وسری دارد، معتقد است که نماینده آقای کرزی با هفتاد درصد این فرمایشات همسویی نشان داده است. شاید استشاره ی ناظر تفاهم ( هیأت آمریکایی ) به دولت همین بوده است که  عجالتاً دولت به پذیرد تا معلوم شود که گام بعدی آنها چیست؟  

       

 


کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط سخی فرهادی 87/3/22:: 4:52 صبح     |     () نظر
 
دو آرامگاه، به دو شخصیت!
دو آرامگاه، به دو شخصیت!
لطیف کریمی استالفی


با کمال آرزومندی و مُسرت مطلع شدم که جناب محترم آقای کرزی مقدمات احداث یک آرامگاه را بعد از شناسایی گور دستجمعی سردار محمد داوود خان و اعضأی فامیل شان روی دست گرفته اند ، احساسات و عواطف انسانی شانرا درین رابطه قابل قدر دانسته ، امید وارم تا جنرال سردارعبدالولی نتواند این اقدام نیک راجلو گیری کند!

به یقین گفته می توانیم که شناسایی این گور دستجمعی هم کار مشکلی نیست ، زیرا عاملین این جنایت وحشیانه در دولت جناب کرزی ، دارای امتیازات و مقام های بلندی هستند .  

از آنجائیکه هیچ دان? اصیلی در کشتزار تاریخ گم نمی شود ، با استفاده ازین موقع خوب لازم دیدم تا تمنیات نیک بنیاد امیرحبیب الله خان «خادم دین » ، اهالی ، اقوام و هواخواهان آن شهید «عذاب کش» و مظلوم را که بعد ازگذشت سالیان متمادی ، با وجود باربارسرزدنها ، شکنجه ها ، سانسورها ی خاندان آل یحی ، هنوز هم درکشتزارتاریخ یاقوت گونه می درخشد ، بگوش اولیای امور برسانم ، تا لااقل اجازه بفرمایند که نه از بودج? دولت بلکه از کمکهای مردمی ، آرامگاه این جوانمرد تاریخ ، این حرمت گذار قرآن ، این پاسدارناموس زنان اسیرواین ابومسلم ثانی را نیز آنچه که در شأن یک پادشاه [ البته نه محمد زایی ، بلکه یک کرباس پوش برهنه پای تاجیک ] احداث نمایند .

نا گفته نباید گذاشت که با احداث این آرامگاه یکی از آرزو های ناتمام سردار شهید محمد داوود خان نیز برآورده خواهد شد . به نقل قول ازمحترم نصیرعبدالرحمان مسوول بنگاه نشراتی « میوند » : فقید محمد داوود خان در اوآخر دور? صدارت شان برای دگروال عبدالرزاق خان دستور داده بود ، تا محل گور دستجمعی عیاران شمالی را شناسایی ویک آرامگاه مناسبی که در شأن یک پادشاه باشد احداث سازند ، اما متأسفانه که روز های آخر صدارت شان بپایان می رسید ، این پلان نا تکمیل باقیماند . شگفتا ! که او نمیدانست روزی خود با تمام خانواده اش به سرنوشت « خادم دین » مبتلا میگردد .

در سفری که به کابل داشتم جناب نصیرعبدالرحمان را در دفتر کار شان ملاقات نمودم ، در جریان صحبتها بمن گفت : دوست داری کمی گردش کنیم ، من با کمال میل گفتم چرا نی ! بطرف تپ? مرنجان حرکت کردیم ، همینکه به جاد? اصلی تپه رسیدیم کمی جلوتر محلی را بمن نشان داد که موسس? ماین پالی آنرا با سیم های خار دار احاطه کرده است ، با اشار? دست بمن گفت : سه درخت ناجو را که به قسم مثلث غرس شده می بینی ؟ گفتم بلی ، گفت : آنجا گور دستجمعی امیرحبیب الله خان « کلکانی » و یاران صدیقش چون دانشمند زنده یاد شیرجان خان و جنرال غازی محمد صدیق خان وسایرهمسنگران وفادار« خادم دین » میباشد ، این محل را ریش سفیدان منطق? زنده بانان کابل که خود به چشم وسرواقعه را دیده بودند برای پدرم حکایه ونشان داده اند ، علاوتاً دگروال غلام حسن خان وردکی که نیزبا پدرم دوستی داشت چنین می گفت : من در حالیکه خدا را شاهد میگیرم از ته دل راضی نبودم تا این کاکه ها اعدام شوند ، مگرچاره ای نداشتم ، چون به حیث قوماندان قطعه ایفای وظیفه می نمودم ، بناً بامر شاه محمود خان آنها را چنواری کردیم ، حینیکه نوبت خادم دین رسید از روی ارادتی که بوی داشتم گفتم روی خود را برگردان ! با لبان متبسم گفت ، گلوله باید به سین? مرد ها بخورد نه به پُشت شان . من می دیدم که خادم دین بسیار شکنج? روحی وجسمی دیده ، بار دوم برایش گفتم بنشین ، کمی متغیر شد وگفت نخیر مرد ها باید ایستاده بمیرند .

مردانگی وجان نثاریهای این راد مرد غازی وشهید را نباید بدست فراموشی سپرد ، امروزخوشبختانه     درفضای نسبی آزادی ، وارثین چوروچپاول شد گان و زجردیدگان به این حقیقت تاریخی پی برده اند ، ومحال است که آنها را دو باره به عقب برگردانند ، و تا تحقق تأمین حقوق شهروندی وتأمین عدالت اجتماعی به پیش خواهند رفت ، لذا پروژه سازان ( اتل ، غازی ، بابا ) بدانند که مادران دیگری هم درین سرزمین بودند وهستند که ( قهرمان ) بدنیا بیاورند

در حالیکه مقبر? ( تور امیر ) در پارک زرنگار ومقبر? ( قصابان غدار و تحریف کنندگان تاریخ) در تپ? مرنجان (تپ? نادرخان ) ، مقبر? تیمورشاه عیاش و شاه شجاع وطنفروش درچارباغ کابل ( پارک تیمور شاهی ) و مقبره های دیگری ازین تبار زیر گنبد های نیلوفری درسایر ولایات کشور خود نمایی می کند ،  آیا بجا نیست که در پهلوی بسیاری از نا جوانمردان آرامگاهی برای جوانمردی نیزداشته باشیم ؟ .

 سخت متأثر کننده است ، مقبر? کسی که حرمت قرآن شکست در آن بلندی ها جلوه نمایی کند و آنکه حرمت قرآن بجا آورد در گودالی بنام « دزد سر گردنه » لگد مال ستوران جلادان و تاریخ نویسان کاذب قرار گیرد !.

تاریخ واقعی و حقیقی افغانستان گواهی می دهد که « خادم دین » هیچ جنایت و خیانتی را در کشورش مرتکب نشده ، یگانه گناه او بیگناهی وقومیتش بود . کسی که در« دربرابر زورمندان عاصی و درمقابل ناتوانان فروتن » بود باید خار چشم زور گویان قرارمیگرفت ، خودش به عنوان « دزد» و قومش « اشرار و یاغی » در تاریخ ساختگی خونخواران زمان و تاریخ نویسان شکمبو درباری که چرخ تاریخ را بسوی برتری تباری چرخ می دادند  قلمداد شد ، خدا را شکر گزاریم که با برچیده شدن نظام قبیله سالاری ، آن تاریخ ها و آن تاریخ نویسان برای ابد به زباله دان تاریخ انداخته شدند .

 باحترامکلمات کلیدی:

نوشته شده توسط سخی فرهادی 87/3/22:: 3:8 صبح     |     () نظر
<      1   2   3      
درباره
صفحه‌های دیگر
لینک‌های روزانه
لیست یادداشت‌ها
پیوندها
EMOZIONANTE
حاج آقاشون
خورشید تابنده عشق
پرسه زن بیتوته های خیال
در انتظار آفتاب
همفکری
شین مثل شعور
فرزانگان امیدوار
آیینه های ناگهان
ای لاله ی خوشبو
همنشین
به وبلاگ بیداران خوش آمدید
گل رازقی
دیار عاشقان
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی
وبلاگ شخصی محمدعلی مقامی
مذهبی فرهنگی سیاسی عاطفی اکبریان
***جزین***
به سوی فردا
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
آخرالزمان و منتظران ظهور
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
لیلای بی مجنون
به سوی آینده
عشق سرخ من
یا امیر المومنین روحی فداک
نگاهی به اسم او
ایران
آموزه ـ AMOOZEH.IR
و رها می شوم آخر...؟!!
جلوه
بی نشانه
PARSTIN ... MUSIC
اگه باحالی بیاتو
رهایی
قعله
دارالقران الکریم جرقویه علیا
alone
منتظر ظهور
علی اصغربامری
upturn یعنی تغییر مطلوب
عشق و شکوفه های زندگی
پارمیدای عاشق
دلبری
نظرمن
هو اللطیف
افســـــــــــونگــــر

جاده های مه آلود
جوان ایرانی
hamidsportcars
پوکه(با شهدا باشیم)
*پرواز روح*
(( همیشه با تو ))
عصر پادشاهان
جمعه های انتظار
سپیده خانم
هادرباد شناسی (روستایی در شرق شهرستان بیرجند) HADERBAD SHENASI
بندیر
شقایقهای کالپوش
لنگه کفش
د نـیـــای جـــوانـی
قلمدون
نهان خانه ی دل
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
گل باغ آشنایی
یه گفتگوی رودر رو
پرواز تا یکی شدن
بچه مرشد!
سکوت ابدی
وبلاگ عقل وعاقل شمارادعوت میکند(بخوانیدوبحث کنیدانگاه قبول کنید)
*تنهایی من*
سرای اندیشه
SIAH POOSH
بلوچستان
خاکستر سرد
شجره طیبه صالحین ،حلقه ریحانه
شوالیه سیاه
خندون
هم نفس
آسمون آبی چهاربرج
محفل آشنایان((IMAN))
.:: بوستان نماز ::.
عاشقان
ای نام توبهترین سر آغاز
هه هه هه.....
سه ثانیه سکوت
►▌ استان قدس ▌ ◄
بهترین آرزو هایم تقدیم تو باد.

مهر بر لب زده
نغمه ی عاشقی
امُل جا مونده
هفت خط
محمد جهانی
جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی
ارتش دلاور
نگاهی نو به مشاوره
طب سنتی@
فانوسهای خاموش
گروه تک تاز
مقاله،پایان نامه،پرو‍ژه،کتاب الکترونیک،تحقیق،جزوه،نمونه سوال و..
سیب سبز
دانشگاه آزاد الیگودرز
فریاد بی صدا
اکبر پایندان
کانون فرهنگی شهدای شهریار
پژواک
تخریبچی ...
عاشقانه
geleh.....
بــــــــــــــهــــــــــــار
****شهرستان بجنورد****
وبلاگ آموزش آرایشگری
یک کلمه حرف حساب
پلاک آسمانی،دل نوشته شهدا،اهل بیت ،و ...
«حبیبی حسین»
..:.:.سانازیا..:.:.
+
یــــــــــــــــاســــــــــــــــــــمـــــــنــــ
حوض سلطون
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
دلدارا
پناه خیال
مجله اینترنتی شهر طلائی
جوک بی ادبی
عاطفانه
آقاشیر
امامزاده میر عبداله بزناباد
قرآن
دریـــچـــه
بـــــاغ آرزوهــــا = Garden of Dreams
صراط مستقیم
من بی تو باز هم منم ...
عشق در کائنات
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
سروش دل
تنهایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
بصیرت مطهر
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
اَللهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
تنهایی افتاب
نمایندگی دوربین های مداربسته
کوسالان
امام مهدی (عج)
@@@گل گندم@@@
سفیر دوستی
کافه محلی است برای جمع شدن وسرچشمه آغاز زایش هرچشمه است
کلبه عشق
تنهایی......!!!!!!
دریــــــــای نـــور
کربلا
جوکستان بی تربیتی
کلبهء ابابیل
وبسایت رسمی مهندس امیر مرتضی سعیدی ایلخچی
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
جـــیرفـــت زیـبا

سارا احمدی
مهندسی عمران آبادانی توسعه
ققنوس...
حزب الله
««« آنچه شما خواسته اید...»»»
ashegh
طاقانک
تک درخت
تراوشات یک ذهن زیبا
سکوت سبز
هر چی بخوای
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
@@@این نیزبگذرد@@@
بادصبا
ಌಌتنهاترین عشق یه عاشق دل شکستهಌ᠐
راز رسیدن به شادی و سلامتی
معارف _ ادبیات
پوست مو زیبایی
تنهای تنها
آخرین صاحب لوا
جاده مه گرفته
دخترانی بـرتر از فــرشته
دلـتنگـ هشـیگـــــــــی
تبسمـــــــــــــــی به ناچار
ماتاآخرایستاده ایم
سایت روستای چشام (Chesham.ir)
مستانه
وبلاگ گروهیِ تَیسیر
ناز آهو
گیسو کمند
جــــــــــــــــوک نـــــــت
عکس سرا- فقط عکس
عکس های عاشقانه
حقوق دانشگاه پیام نور ایلام
تیشه های اشک
فقط خدا رو عشقه
پاتوق دوستان
بنده ی ناچیز خدا
آزاد
ارمغان تنهایی
فقط عشقو لانه ها وارید شوند(منامن)
سلام آقاجان
ردِ پای خط خطی های من
منطقه آزاد
علی پیشتاز
تنهاترم
محمدمبین احسانی نیا
یادداشتهای فانوس
دوست یابی و ویژگی های دوست
کد تقلب و ترینر بازی ها
ستاره سهیل
داستان های جذاب و خواندنی
عاشقانه
گدایی در جانان به سلطنت مفروش
یادداشتهای من
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
سرافرازان
*bad boy*
سرزمین رویا
برای اولین بار ...
خاطرات و دل نوشته های دو عاشق
چون میگذرد غمی نیست
بازگشت نیما
دهیاری روستای آبینه(آبنیه)
روستای زیارتی وسیاحتی آبینه(آبنیه)باخرز
سایه سیاه
رازهای موفقیت زندگی
دوره گرد...طبیب دوار بطبه...
* ^ــ^ * تسنیم * ^ــ^ *
بچه های خدایی
مرام و معرفت
خوش آمدید
The best of the best
بوستان گل و دوستان
صفیر چشم انداز ایران
من.تو.خدا
۞ آموزش برنامه نویسی ۞
شبستان
دل شکســــته
یکی هست تو قلبم....
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
یامهدی
تنها هنر
دل نوشته
صوفی نامه
har an che az del barayad
منتظر نباش تا پرنده ای بیاید و پروازت دهد در پرنده شدن خویش بکوش
شجره طیّبه

دانلود هر چی بخوایی...
نور
Dark Future
مجله مدیران
S&N 0511
**عاشقانه ها**
پنجره چهارمی ها
AminA
نسیم یاران
تبیان
صدای سکوت
(بنفشه ی صحرا)
اندکی صبر سحر نزدیک است....
ابهر شهر خانه های سفید
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
قـــ❤ــلـــــب هـــــای آبـــــی انــ❤ـــاری
جزتو
ترخون
عشق پنهان
@@@باران@@@
شروق
Manna
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
پرسش مهر 8
دریایی از غم
طره آشفتگی
...ترنم...
Deltangi
زیبا ترین وبلاگ
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
کرمان

عشق الهی: نگاه به دین با عینک محبت، اخلاق، عرفان، وحدت مسلمین
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
قمه‏زنی سنت یا بدعت؟
سلام
عطش
حضرت فاطمه(س)
♀ ㋡ JusT fOr fuN ㋡ ♀
اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
عکس
آرشیو یادداشت‌ها
دینی
گلچینی از جغرافیای طبیعی و تاریخی افغانستان
آثارتأریخی افغانستان
گلچینی از تاریخ جهان و افغانستان
میراث گرانبهای گذ شتگان چراغی است برآیند گان
کابل و ولایات افغاانستان عزیز
زبان شرین پارسی
وازه نامهء هم زبانان
ادبیات و هنر
پرواز خیال
شعر و ادب
اى الهه عشق مادر!
عاشقانه ها
موزیک و اشعار آهنگهای بهترین اوازخوان افغان احمد ظاهر و دیگران
سیاسی
جامعه شناسی -مردم شناسی
دانستنیهای جالب
طب ورزش صحت وسلامتی
مسائل جنسی خانه و خانواده
آموزش زیبایی
روانشناسی
طب سنتی و نسخه های پزشکی با گیاهان دارویی
غذا موادغذائی و اشامیدنیها
خواص میوه ها و سبزیجات
اخبار
زندگینا مه
داستانهای کوتاه و آموزنده
نجوم فضا وفضانورد ی
کمپیوتر انترنیت و وب نویسی
لطیفه ها اندرز ها و پیامهای کوتاه خواندنی و عالی
طنز
تقویم هجری شمسی اوج درایت فرهنگی ما
سرگرمی ها
معرفی کتاب
تصویر عکس ویدئو فلم
بهترین های خط
جالبترین کارتونها
طالع بیی
یادداشتها
قوانین خواب و رویا وتعبیرخواب
تبریکی و تسلیت
داغ غربت
علمی
تاریخی و اجتماعی
خانهء مشترک ما زمین
اشعار میهنی رزمی و سیاسی
هوا و هوانوردی
آموزش و پرورش
معانی اصطلاحات و تعاریف
دنیای عجاء‏بات